Rostlinné likéry

Heřmánkový likér-

75 g sušeného heřmánku pravého roztlučeme v hmoždíři na prášek, nasypeme jej do sklenice a zalijeme litrem vodky. Sklenici uzavřeme a roztok necháme 14 dní luhovat. Pak přefiltrujeme do láhve, zazátkujeme, uložíme do chladna a za 14 dnů můžeme konzumovat.

Mátový likér-

2 hrsti nařezaných mátových listů čerstvě nasbíraných, 80% čistý líh, 1 l destilované vody, 500 g cukru

Sbíráme mladé čerstvé mátové lístky, dobře je opereme a dáme do lahve se širokým hrdlem. Láhev dolijeme čistým lihem a necháme vyluhovat na teplém místě asi 2-3 týdny. Výluh přecedíme. Na 1 litr výluhu přidáváme 500 g cukru rozvařeného ve vodě. Používáme destilovanou vodu. Likér necháme několik týdnů uležet. Používáme jej při nachlazení a proti kašli, také při žaludečních a zažívacích potížích.

Likér z lipového květu-

Lipový květ, 80% líh, 1,25 l vody, 700 g medu

Sbíráme čerstvě rozkvetlý lipový květ. Okurkovou láhev naplníme do poloviny čerstvě nasbíraným rozkvetlým lipovým květem, dolijeme až k hrdlu čistým lihem a necháme vyluhovat na slunném teplém místě 2 týdny. Poté výluh přecedíme. Na 1 l výluhu přidáváme 700 g medového roztoku. Lipový likér necháme ještě několik týdnů uležet. Je výborný při nachlazení a proti kašli.

Pelyňkový likér (absint)-

4 l žitné kořalky, 200 g anýzu, 200 g fenyklu, 30 g badyánu, 30 g koriandru, 20 g skořice, 20 g puškvorce, 20 g hořkých mandlí, 60 g pelyňku, 10 g máty peprné, 10 g Anděliky, 10 g jalovcových zrnek, 15 g heřmánku, 15 g kořene z kapradí

Vše necháme vyluhovat na slunci asi 3 týdny. Je výtečný pro starší osoby, podporuje trávení. Pozor, konzumovat s rozmyslem, velké množství pelyňku by vašemu tělu nemuselo udělat dobře.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky